Vishay/Dale RN60C1963BRE6
RN60C1963BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1963BRE6
Brief Description
RES 196K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1963BRE6.pdf
Availability of RN60C1963BRE6
QUANTITY
RN60C1963BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1963BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C1963BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1963BRE6
Related LinksRN60C1, RN60C1963BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1963BRE6 Details Description
Related parts for RN60C1963BRE6
IC REG LDO 12V 0.5A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100 STR TIN datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
GDT 350V 20% 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
TEMP CONTROL MOD 1 ANALOG 1 SS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS TIN datasheet.pdf