Vishay/Dale RN60C2001CRSL
RN60C2001CRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2001CRSL
Brief Description
RES 2K OHM 1/4W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2001CRSL.pdf
Availability of RN60C2001CRSL
QUANTITY
RN60C2001CRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2001CRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C2001CRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2001CRSL
Related LinksRN60C2, RN60C2001CRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2001CRSL Details Description
Related parts for RN60C2001CRSL
ADAPTER TEST .040" PIN BLACK datasheet.pdf
IC DGTL POT 5K 129TAPS 8-DFN datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT VERT 40POS W/GUIDES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPST 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf