Vishay/Dale RN60C2002DB14
RN60C2002DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2002DB14
Brief Description
RES 20K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2002DB14.pdf
Availability of RN60C2002DB14
QUANTITY
RN60C2002DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2002DB14
Internal Part NumberEIS-RN60C2002DB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2002DB14
Related LinksRN60C2, RN60C2002DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2002DB14 Details Description
Related parts for RN60C2002DB14
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 8DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 74POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20V 10% 1507 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
PAC-MICR-HE20-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
SX1272 915MHZ DEVELOPMENT KIT datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 2W J LEAD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 240VAC datasheet.pdf