Vishay/Dale RN60C2003FB14
RN60C2003FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2003FB14
Brief Description
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2003FB14.pdf
Availability of RN60C2003FB14
QUANTITY
RN60C2003FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2003FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C2003FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2003FB14
Related LinksRN60C2, RN60C2003FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2003FB14 Details Description
Related parts for RN60C2003FB14
RES SMD 75K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.83KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
Crystal 4.194304MHz 20ppm 18pF 180 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US 3 Lead datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 8A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf