Vishay/Dale RN60C2004FRSL
RN60C2004FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2004FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2004FRSL.pdf
Availability of RN60C2004FRSL
QUANTITY
RN60C2004FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2004FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C2004FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2004FRSL
Related LinksRN60C2, RN60C2004FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2004FRSL Details Description
Related parts for RN60C2004FRSL
RES SMD 100 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.9V 0.3A 8MLF datasheet.pdf
IC OPAMP GP 550KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
SITE LICENSE GBE PCS SGMII ECP2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 36POS datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1/8-48" GREEN datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 6.75A 8.5 MOHM datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf