Vishay/Dale RN60C2052FRSL
RN60C2052FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2052FRSL
Brief Description
RES 20.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2052FRSL.pdf
Availability of RN60C2052FRSL
QUANTITY
RN60C2052FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2052FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C2052FRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2052FRSL
Related LinksRN60C2, RN60C2052FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2052FRSL Details Description
Related parts for RN60C2052FRSL
LED RED 1206 SMD datasheet.pdf
FERRITE TUBULAR BEAD 5.90MM datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 470MA 760 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 24-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 17.6K OHM 10W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XTE 457.5NM ROY BL 525MW SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.69M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 0.0OHM JUMPER 1/16W 0402 datasheet.pdf