Vishay/Dale RN60C2053BBSL
RN60C2053BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2053BBSL
Brief Description
RES 205K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2053BBSL.pdf
Availability of RN60C2053BBSL
QUANTITY
RN60C2053BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2053BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C2053BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)205k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2053BBSL
Related LinksRN60C2, RN60C2053BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2053BBSL Details Description
Related parts for RN60C2053BBSL
RES SMD 21K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 2.5V 20% 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
SENS PROX M12 2MM DC3W-NO 5M datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS 3A 300V STRT DIP datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CABLE PERIPHERAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 7SKT STR PCB datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf