Vishay/Dale RN60C20R0FR36
RN60C20R0FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C20R0FR36
Brief Description
RES 20 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C20R0FR36.pdf
Availability of RN60C20R0FR36
QUANTITY
RN60C20R0FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C20R0FR36
Internal Part NumberEIS-RN60C20R0FR36
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C20R0FR36
Related LinksRN60C2, RN60C20R0FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C20R0FR36 Details Description
Related parts for RN60C20R0FR36
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONN HEADER SHD 30POS TOP W/BOSS datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 8POS 30AU datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.50W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
CBL 27POS 0.5MM JMPR TYPE A 2" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf