Vishay/Dale RN60C2153FRSL
RN60C2153FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2153FRSL
Brief Description
RES 215K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2153FRSL.pdf
Availability of RN60C2153FRSL
QUANTITY
RN60C2153FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2153FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C2153FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2153FRSL
Related LinksRN60C2, RN60C2153FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2153FRSL Details Description
Related parts for RN60C2153FRSL
IC 32:16 MX/DMX BUS SW 56-TSSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK DIN RAIL WM BG datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16TSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
SENSOR PHOTOTRANS OUT SLOTTED datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS TYPE DE VERT datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT LC-ST SIMPLEX datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 66.66MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 1.5A PCP datasheet.pdf