Vishay/Dale RN60C2213BRE6
RN60C2213BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2213BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 221K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2213BRE6.pdf
Availability of RN60C2213BRE6
QUANTITY
RN60C2213BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2213BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C2213BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)221k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2213BRE6
Related LinksRN60C2, RN60C2213BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2213BRE6 Details Description
Related parts for RN60C2213BRE6
IC OPAMP INSTR 600KHZ 8DIP datasheet.pdf
IC VIDEO OPAMP DUAL LP 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 0505VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 56PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1.7UH 3.75A 22 MOHM TH datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 2POS GOLD datasheet.pdf
SR BTS PC CS 16 ASY C 11AT datasheet.pdf
OSC XO 74.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf