Stackpole Electronics Inc. RSF3JT180R
RSF3JT180R picture photo
Mfg. Part Number
RSF3JT180R
Brief Description
RES MO 3W 180 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF3JT180R.pdf
Availability of RSF3JT180R
QUANTITY
RSF3JT180R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3JT180R
Internal Part NumberEIS-RSF3JT180R
Standard Package1,000
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3JT180R
Related LinksRSF3J, RSF3JT180R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3JT180R Details Description
Related parts for RSF3JT180R
FILTER LINE 30UH 5A VERTICAL datasheet.pdf
RES 34 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
APPLIANCE OUTLET/CABLE 21A 70C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf