Vishay/Dale RN60C2370BB14
RN60C2370BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2370BB14
Brief Description
RES 237 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2370BB14.pdf
Availability of RN60C2370BB14
QUANTITY
RN60C2370BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2370BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C2370BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2370BB14
Related LinksRN60C2, RN60C2370BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2370BB14 Details Description
Related parts for RN60C2370BB14
RES SMD 200 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 8DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 10-MSOP datasheet.pdf
SEALING SLEEVE 3.75X2X0.90" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 10W DIN datasheet.pdf
LASER MODULE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0024 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf