Vishay/Dale RN60C2373FBSL
RN60C2373FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2373FBSL
Brief Description
RES 237K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2373FBSL.pdf
Availability of RN60C2373FBSL
QUANTITY
RN60C2373FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2373FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C2373FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2373FBSL
Related LinksRN60C2, RN60C2373FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2373FBSL Details Description
Related parts for RN60C2373FBSL
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 9W datasheet.pdf
SURGE SUPPR 4OUT 6'CORD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN PLUG REAR 180POS 5ROW datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
SSD SDM5 7P/180D LP 16GB SLC datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1.25W DO214AC datasheet.pdf