Vishay/Dale RN60C2400DRE6
RN60C2400DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2400DRE6
Brief Description
RES 240 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2400DRE6.pdf
Availability of RN60C2400DRE6
QUANTITY
RN60C2400DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2400DRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C2400DRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2400DRE6
Related LinksRN60C2, RN60C2400DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2400DRE6 Details Description
Related parts for RN60C2400DRE6
SENSOR ACCEL X-AX +/-100G 16SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 49POS HL LOW P datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf