Vishay/Dale RN60C2402DRSL
RN60C2402DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2402DRSL
Brief Description
RES 24K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2402DRSL.pdf
Availability of RN60C2402DRSL
QUANTITY
RN60C2402DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2402DRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C2402DRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2402DRSL
Related LinksRN60C2, RN60C2402DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2402DRSL Details Description
Related parts for RN60C2402DRSL
IC DELAY LINE 25NS 8UMAX datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
WRENCH PIPE 6" 22.05" datasheet.pdf
BRISTLE BRUSH REPLACE DISC T-S datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf