Vishay/Dale RN60C2430BB14
RN60C2430BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2430BB14
Brief Description
RES 243 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2430BB14.pdf
Availability of RN60C2430BB14
QUANTITY
RN60C2430BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2430BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C2430BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2430BB14
Related LinksRN60C2, RN60C2430BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2430BB14 Details Description
Related parts for RN60C2430BB14
MOSFET P-CH 60V 9.7A TO-251 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 300MA 270 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 9.31M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 85-250V PANEL datasheet.pdf
OSC XO 26.99MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC datasheet.pdf
4 U KRAFT DESI 500/DRUM datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf