Vishay/Dale RN60C2500BB14
RN60C2500BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2500BB14
Brief Description
RES 250 OHM 1/4W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2500BB14.pdf
Availability of RN60C2500BB14
QUANTITY
RN60C2500BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2500BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C2500BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2500BB14
Related LinksRN60C2, RN60C2500BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2500BB14 Details Description
Related parts for RN60C2500BB14
FIXED IND 47NH 200MA 200 MOHM datasheet.pdf
TOOL CUTTER KEVLAR CHROME BLADE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
COVER FLANGE 25POS FEMALE datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 ESD 8NSOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 226K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf