Vishay/Dale RN60C2612BBSL
RN60C2612BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2612BBSL
Brief Description
RES 26.1K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2612BBSL.pdf
Availability of RN60C2612BBSL
QUANTITY
RN60C2612BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2612BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C2612BBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2612BBSL
Related LinksRN60C2, RN60C2612BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2612BBSL Details Description
Related parts for RN60C2612BBSL
RES SMD 44.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 800KHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC AXIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 0.4W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 200V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf