Vishay/Dale RN60C2613BBSL
RN60C2613BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2613BBSL
Brief Description
RES 261K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2613BBSL.pdf
Availability of RN60C2613BBSL
QUANTITY
RN60C2613BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2613BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C2613BBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2613BBSL
Related LinksRN60C2, RN60C2613BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2613BBSL Details Description
Related parts for RN60C2613BBSL
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V Y5V 1206 datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf