Sullins Connector Solutions PBC22DBAN
PBC22DBAN picture photo
Mfg. Part Number
PBC22DBAN
Brief Description
CONN HEADER .100 DUAL R/A 44POS
Datasheet Download
PBC22DBAN.pdf
Availability of PBC22DBAN
QUANTITY
PBC22DBAN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC22DBAN
Internal Part NumberEIS-PBC22DBAN
Number of Positions44
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC22DBAN
Related LinksPBC2, PBC22DBAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC22DBAN Details Description
Related parts for PBC22DBAN
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
HEAT SHRINK ASST 1" X 6" datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS 30AWG 18IN datasheet.pdf
TRANSFORMER - TOROIDAL ISOLATION datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.35A 150 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 20.83MM datasheet.pdf