Vishay/Dale RN60C2671FR36
RN60C2671FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2671FR36
Brief Description
RES 2.67K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2671FR36.pdf
Availability of RN60C2671FR36
QUANTITY
RN60C2671FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2671FR36
Internal Part NumberEIS-RN60C2671FR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.67k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2671FR36
Related LinksRN60C2, RN60C2671FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2671FR36 Details Description
Related parts for RN60C2671FR36
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC 4-TO-16 DECOD/DEMUX 24-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 82PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CARD GUIDE PRESS 8.5X0.078" BLK datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 6.8M OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 5W T18 datasheet.pdf