Vishay/Dale RN60C2702FB14
RN60C2702FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2702FB14
Brief Description
RES 27K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2702FB14.pdf
Availability of RN60C2702FB14
QUANTITY
RN60C2702FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2702FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C2702FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2702FB14
Related LinksRN60C2, RN60C2702FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2702FB14 Details Description
Related parts for RN60C2702FB14
RES 1.18M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 2GHZ 16VQFN datasheet.pdf
CONN SPRING 58POS SNGL .217 PCB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CAP FILM 12.5UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf