Vishay/Dale RN60C2911BRE6
RN60C2911BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2911BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.91K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2911BRE6.pdf
Availability of RN60C2911BRE6
QUANTITY
RN60C2911BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2911BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C2911BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.91k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2911BRE6
Related LinksRN60C2, RN60C2911BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2911BRE6 Details Description
Related parts for RN60C2911BRE6
FIXED IND 18UH 1.6A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
RES 135 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HOUSING 2POS datasheet.pdf