Vishay/Dale RN60C3000FB14
RN60C3000FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3000FB14
Brief Description
RES 300 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3000FB14.pdf
Availability of RN60C3000FB14
QUANTITY
RN60C3000FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3000FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C3000FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)300
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3000FB14
Related LinksRN60C3, RN60C3000FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3000FB14 Details Description
Related parts for RN60C3000FB14
RES SMD 86.6K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES SMD 5.23 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 LP 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 50MA SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 2.46K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG BLACK 100' datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF13 ACCESSORY datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf