Vishay/Dale RN60C3011FRE6
RN60C3011FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3011FRE6
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3011FRE6.pdf
Availability of RN60C3011FRE6
QUANTITY
RN60C3011FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3011FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C3011FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3011FRE6
Related LinksRN60C3, RN60C3011FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3011FRE6 Details Description
Related parts for RN60C3011FRE6
RES SMD 20K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X28MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR NO LATCH datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
ADJUSTMENT TOOL datasheet.pdf
MODULE BLUETOOTH 4.0 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf