Vishay/Dale RN60C3240BBSL
RN60C3240BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3240BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 324 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3240BBSL.pdf
Availability of RN60C3240BBSL
QUANTITY
RN60C3240BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3240BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C3240BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)324
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3240BBSL
Related LinksRN60C3, RN60C3240BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3240BBSL Details Description
Related parts for RN60C3240BBSL
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 6 RES 10K OHM 7SIP datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ24B datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf