Vishay/Dale RN60C3240BRE6
RN60C3240BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3240BRE6
Brief Description
RES 324 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3240BRE6.pdf
Availability of RN60C3240BRE6
QUANTITY
RN60C3240BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3240BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C3240BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)324
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3240BRE6
Related LinksRN60C3, RN60C3240BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3240BRE6 Details Description
Related parts for RN60C3240BRE6
CAP POLYMER 470UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 800KHZ 8UMAX datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 0.50MM 39POS datasheet.pdf
RES 180 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR RA SMT CLIP 30AU datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V Y5U 1812 datasheet.pdf
M/S100 RA RC 125 30AU datasheet.pdf
SGE-245-2-0550 10000C SFTY EDGE datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf