Vishay/Dale RN60C3243FRE6
RN60C3243FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3243FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 324K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3243FRE6.pdf
Availability of RN60C3243FRE6
QUANTITY
RN60C3243FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3243FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C3243FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)324k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3243FRE6
Related LinksRN60C3, RN60C3243FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3243FRE6 Details Description
Related parts for RN60C3243FRE6
CONN EDGECARD 120PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 16-QSOP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% 2812 datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 55POS datasheet.pdf
CONN VT CPI B/A HDR GOLD 6POS datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 280MA 980 MOHM datasheet.pdf
FIBER OPTIC CONN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 15W datasheet.pdf