Vishay/Dale RN60C32R4BB14
RN60C32R4BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C32R4BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 32.4 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C32R4BB14.pdf
Availability of RN60C32R4BB14
QUANTITY
RN60C32R4BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C32R4BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C32R4BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)32.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C32R4BB14
Related LinksRN60C3, RN60C32R4BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C32R4BB14 Details Description
Related parts for RN60C32R4BB14
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 330 OHM 1206 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 50POS 5A datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 240VAC 60VDC datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf