Vishay/Dale RN60C3302FRE6
RN60C3302FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3302FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 33K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3302FRE6.pdf
Availability of RN60C3302FRE6
QUANTITY
RN60C3302FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3302FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C3302FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3302FRE6
Related LinksRN60C3, RN60C3302FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3302FRE6 Details Description
Related parts for RN60C3302FRE6
CONN BLOCK TERM PCB 5.08MM 4POS datasheet.pdf
FUSE 440MA 1000V NON STD FAST datasheet.pdf
IC BUFF DVR 16BIT LOW V 48TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 107VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 40PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 0.4MM 64POS DUAL SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC MEMS 133.333MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf