Vishay/Dale RN60C3650FRE6
RN60C3650FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3650FRE6
Brief Description
RES 365 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3650FRE6.pdf
Availability of RN60C3650FRE6
QUANTITY
RN60C3650FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3650FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C3650FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3650FRE6
Related LinksRN60C3, RN60C3650FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3650FRE6 Details Description
Related parts for RN60C3650FRE6
IDC CABLE - MSR14K/MC14M/MSR14K datasheet.pdf
LED 7-SEG DISP CA RED RHDP .51" datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.45W MONO 8SON datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 450V THRU HOLE datasheet.pdf