Vishay/Dale RN60C3651BBSL
RN60C3651BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3651BBSL
Brief Description
RES 3.65K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3651BBSL.pdf
Availability of RN60C3651BBSL
QUANTITY
RN60C3651BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3651BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C3651BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3651BBSL
Related LinksRN60C3, RN60C3651BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3651BBSL Details Description
Related parts for RN60C3651BBSL
CONN JACK STD INSUL HORIZ BLUE datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
IC USB SWITCH DFN3030-8 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% 2910 datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CLIP HARNESS GASKET datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf