Vishay/Dale RN60C3651FRE6
RN60C3651FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3651FRE6
Brief Description
RES 3.65K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3651FRE6.pdf
Availability of RN60C3651FRE6
QUANTITY
RN60C3651FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3651FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C3651FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3651FRE6
Related LinksRN60C3, RN60C3651FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3651FRE6 Details Description
Related parts for RN60C3651FRE6
IC VIDEO FILTER TRPL HD 10-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY SNAP SPDT 120V datasheet.pdf
IC FIFO 4096X18 35NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 12POS DL .100 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14-TSSOP datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf