Vicor Corporation VE-21J-CX-F3
VE-21J-CX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21J-CX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W
Datasheet Download
VE-21J-CX-F3.pdf
Availability of VE-21J-CX-F3
QUANTITY
VE-21J-CX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21J-CX-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21J-CX-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21J-CX-F3
Related LinksVE-21J, VE-21J-CX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21J-CX-F3 Details Description
Related parts for VE-21J-CX-F3
IC REG LDO 3.3V/2.85V 0.3A 8MLF datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 36A 800V V1-A datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 14 OLIVE datasheet.pdf
RES 243K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 301 OHM 1% 30W datasheet.pdf
IC COLOR CONV LIGHT-DGTL 6-DFN datasheet.pdf
SNSW-DT SP3697.00 MAG BLOW OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf