Vishay/Dale RN60C3802BRE6
RN60C3802BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3802BRE6
Brief Description
RES 38K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3802BRE6.pdf
Availability of RN60C3802BRE6
QUANTITY
RN60C3802BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3802BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C3802BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3802BRE6
Related LinksRN60C3, RN60C3802BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3802BRE6 Details Description
Related parts for RN60C3802BRE6
LED PANEL IND SS DUAL LP YELLOW datasheet.pdf
RES 549K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 232 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TWISTED SHAFT 6X6MM 360MM datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 816 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf