Vishay/Dale RN60C3920FR36
RN60C3920FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3920FR36
Brief Description
RES 392 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3920FR36.pdf
Availability of RN60C3920FR36
QUANTITY
RN60C3920FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3920FR36
Internal Part NumberEIS-RN60C3920FR36
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3920FR36
Related LinksRN60C3, RN60C3920FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3920FR36 Details Description
Related parts for RN60C3920FR36
TXRX 8BIT DUAL CONF VOLT 24QSOP datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 25MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 150V 16A TO263AB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf