Bel Fuse Inc. SC75B-100
SC75B-100 picture photo
Mfg. Part Number
SC75B-100
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 3.2A 70 MOHM SMD
Datasheet Download
SC75B-100.pdf
Availability of SC75B-100
QUANTITY
SC75B-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC75B-100
Internal Part NumberEIS-SC75B-100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSurface Mount Wire Wound Inductors
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC75B
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating3.2A
Current - Saturation2.3A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.319" L x 0.287" W (8.10mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC75B-100
Related LinksSC75, SC75B-100 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC75B-100 Details Description
Related parts for SC75B-100
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC CNTRLR BUCK PWM 16-QSOP datasheet.pdf
CONN RECPT 31POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CABLE PLC TO XW2B 5M datasheet.pdf
RES 21.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC3646 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
SWITCH REED MAG SMD 8-10AT 200V datasheet.pdf