Vishay/Dale RN60C4024FB14
RN60C4024FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C4024FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.02M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C4024FB14.pdf
Availability of RN60C4024FB14
QUANTITY
RN60C4024FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C4024FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C4024FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.02M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C4024FB14
Related LinksRN60C4, RN60C4024FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C4024FB14 Details Description
Related parts for RN60C4024FB14
TVS DIODE 5VWM 11VC SO16 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 6A TO220AB datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 9.6"L X 3.2"W datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC USB 2.0 3PORT HUB CTLR 36-QFN datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL SPDT 10TDFN datasheet.pdf
21P MTA100 CONN ASSY RED 30AU datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 0.027 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf