Vishay/Dale RN60C4123BR36
RN60C4123BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C4123BR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 412K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C4123BR36.pdf
Availability of RN60C4123BR36
QUANTITY
RN60C4123BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C4123BR36
Internal Part NumberEIS-RN60C4123BR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)412k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C4123BR36
Related LinksRN60C4, RN60C4123BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C4123BR36 Details Description
Related parts for RN60C4123BR36
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 10A TO220AB datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 20 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 20KV datasheet.pdf