Vishay/Dale RN60C4530FBSL
RN60C4530FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C4530FBSL
Brief Description
RES 453 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C4530FBSL.pdf
Availability of RN60C4530FBSL
QUANTITY
RN60C4530FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C4530FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C4530FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)453
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C4530FBSL
Related LinksRN60C4, RN60C4530FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C4530FBSL Details Description
Related parts for RN60C4530FBSL
RES SMD 86.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf