Vishay/Dale RN60C4753FRE6
RN60C4753FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C4753FRE6
Brief Description
RES 475K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C4753FRE6.pdf
Availability of RN60C4753FRE6
QUANTITY
RN60C4753FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C4753FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C4753FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C4753FRE6
Related LinksRN60C4, RN60C4753FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C4753FRE6 Details Description
Related parts for RN60C4753FRE6
RES SMD 91K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
CARDEDGE 100POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC FPGA 490 I/O 1156BGA datasheet.pdf
RES SMD 9.42K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf