Vishay/Dale RN60C4871DB14
RN60C4871DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C4871DB14
Brief Description
RES 4.87K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C4871DB14.pdf
Availability of RN60C4871DB14
QUANTITY
RN60C4871DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C4871DB14
Internal Part NumberEIS-RN60C4871DB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.87k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C4871DB14
Related LinksRN60C4, RN60C4871DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C4871DB14 Details Description
Related parts for RN60C4871DB14
IC DETECTOR VOLT 2.5V ODRN 5VSOF datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 500V 0.2A 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.4KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.5K OHM 0804 datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
RES 270 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf