Vishay/Dale RN60C4930BRE6
RN60C4930BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C4930BRE6
Brief Description
RES 493 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C4930BRE6.pdf
Availability of RN60C4930BRE6
QUANTITY
RN60C4930BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C4930BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C4930BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)493
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C4930BRE6
Related LinksRN60C4, RN60C4930BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C4930BRE6 Details Description
Related parts for RN60C4930BRE6
TVS DIODE 24VWM 70VC SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 470 OHM 5% 100W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 6DFN datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
OSC VCTCXO 52.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 2LVL YLW DIFF datasheet.pdf
RES 732K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf