Vishay/Dale RN60C4992CBSL
RN60C4992CBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C4992CBSL
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/4W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN60C4992CBSL.pdf
Availability of RN60C4992CBSL
QUANTITY
RN60C4992CBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C4992CBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C4992CBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C4992CBSL
Related LinksRN60C4, RN60C4992CBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C4992CBSL Details Description
Related parts for RN60C4992CBSL
CAP CER 560PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 350VAC 140VDC datasheet.pdf
CONV DC/DC 8A 0.9-3.3V OUT SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 8.6K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 220MA 1.3 OHM TH datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 18A 45V TO-220AC datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf