Vishay/Dale RN60C5002BRE6
RN60C5002BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5002BRE6
Brief Description
RES 50K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5002BRE6.pdf
Availability of RN60C5002BRE6
QUANTITY
RN60C5002BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5002BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C5002BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5002BRE6
Related LinksRN60C5, RN60C5002BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5002BRE6 Details Description
Related parts for RN60C5002BRE6
JUMPER-H2730TR/C2040A/X 12" datasheet.pdf
OPTOCOUPLER SGL TRANS OUT 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 15 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
UBOLT KIT FOR UNIV POLE MOUNT datasheet.pdf
IC SDRAM 32MX16 1.8V 84-FBGA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 1500W datasheet.pdf