Vishay/Dale RN60C51R1FBSL
RN60C51R1FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C51R1FBSL
Brief Description
RES 51.1 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C51R1FBSL.pdf
Availability of RN60C51R1FBSL
QUANTITY
RN60C51R1FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C51R1FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C51R1FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C51R1FBSL
Related LinksRN60C5, RN60C51R1FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C51R1FBSL Details Description
Related parts for RN60C51R1FBSL
IC 4.55V SUPPLY MONITOR SOT-89 datasheet.pdf
HOOK&LOOP TAKTY .75" 50# BLU 12" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
2.00MM UNSHROUDED HDR datasheet.pdf
LED LT BAR 8.89X19.05MM SGL HER datasheet.pdf
IC SARAM 64KBIT 25NS 80TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING SLATE 25' datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf