Vishay/Dale RN60C5491FBSL
RN60C5491FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5491FBSL
Brief Description
RES 5.49K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5491FBSL.pdf
Availability of RN60C5491FBSL
QUANTITY
RN60C5491FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5491FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C5491FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5491FBSL
Related LinksRN60C5, RN60C5491FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5491FBSL Details Description
Related parts for RN60C5491FBSL
PANEL FRONT 19X12.2X0.13" BE/GY datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC SMC datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 20/22 BLACK datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
UMY5-4830 SAFETY MAT datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf
OSRAM OSTAR HEADLAMP PRO 2-CHIP datasheet.pdf
CONN SSL HDR 2POS 1.8MM SOLDER datasheet.pdf