Vishay/Dale RN60C5492FRSL
RN60C5492FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5492FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 54.9K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5492FRSL.pdf
Availability of RN60C5492FRSL
QUANTITY
RN60C5492FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5492FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C5492FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5492FRSL
Related LinksRN60C5, RN60C5492FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5492FRSL Details Description
Related parts for RN60C5492FRSL
DIODE GEN PURP 200V 12A DO203AA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-12V 24W datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 1A SOT223 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A .100" TIN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 18AWG 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS INLINE SKT datasheet.pdf