Vishay/Dale RN60C5560BB14
RN60C5560BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5560BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 556 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5560BB14.pdf
Availability of RN60C5560BB14
QUANTITY
RN60C5560BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5560BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C5560BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)556
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5560BB14
Related LinksRN60C5, RN60C5560BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5560BB14 Details Description
Related parts for RN60C5560BB14
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 47.99VC SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DSP FIXED-POINT 196NFBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf