Vishay/Dale RN60C5621BRE6
RN60C5621BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5621BRE6
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5621BRE6.pdf
Availability of RN60C5621BRE6
QUANTITY
RN60C5621BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5621BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C5621BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5621BRE6
Related LinksRN60C5, RN60C5621BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5621BRE6 Details Description
Related parts for RN60C5621BRE6
MOSFET P-CH 250V 1.8A TO-220F datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 7A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 298 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 121 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
G9S-2001 DC24 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO213AB datasheet.pdf